Autor: MUDr. Radim Kočvara, CSc
Vydal: Ústav zdravotní výchovy, Praha, 1984
Tvorba ledvinových kamenů je časté onemocnění. Nejvíce postihuje lidi středního věku, ale nevyhýbá se ani dětem, nebo starým lidem. Častý výskyt souvisí zejména s chronicky nedostatečným příjmem tekutin, s přejídáním a nedostatkem pohybu.
Močový kámen je nebezpečný tím, že může náhle či postupně uzavřít močové cesty a tak zabránit odtoku moči z ledvin. To vážně ohrožuje činnost ledviny, zvláště při úplném uzávěru močových cest a při přidruženém zánětu. Malý kámen může někdy nemocný sám vymočit, v některých případech je ale nutné kámen odstranit operací. Některé kameny, umístěné v kalichu ledviny, nevyžadují operaci. Tito nemocní si ale musí být vědomi toho, že kámen se může dát do pohybu a tím vyvolat náhlou překážku v odtoku moči. Takový stav, obvykle provázený bolestmi, vyžaduje okamžité léčení.
Věšina nemocných s ledvinovým kamenem je náchylná k tvorbě dalšího kamene. Dodržování následujícich pokynů lze toto nebezpečí snížit. Proto se také provádí řada vyšetření, mezi jinými rozbor močového kamene. Je důležitý pro stanovení léčebného postupu, a proto nemocný musí přinést každý vymočený kámen k lékaři na rozbor. Léčebný postup určuje odborný lékař, obvykle urolog. Důležitou součástí lěčby je pitný a dietní režim, jehož důsledné dodržování snižuje u většiny nemocných riziko vzniku nového močového kamene.
Nemocní s ledvinovými kameny musí především zabránit tvorbě příliš koncentrované moči. Potřebné množství tekutin je určováno množstvím moči, které by u jinak zdravého jedince nemělo klesnout pod dva litry za 24 hodin. To znamená, že při zvýšené námaze, při nadměrném pocení, při pobytu v horkém prostředí, při průjmech, musí být příjem tekutin zvýšen alespoň do té míry, aby se dosáhlo potřebných dvou litrů moči. Doporučujeme, aby si nemocný toto množství postupně vysledoval, tj. aby si zprvu změřil jednotlivé porce moči a nespoléhal se na nepřesný odhad, zejména v uvedených kritických podmínkách. Je také možné opatřit si močoměr a odměrný válec (v prodejnách zdravotnických potřeb) a sledovat specifickou hmotnost moči. Tu pak udržovat pod 1,015 g/cm3
Tvorba málo koncentrované moči musí být stála. Lze to zajistit pouze pravidelným přijmem tekutin, nejlépe ve dvou až tříhodinových intervalech, nikoli v nárazech. Také před spaním se musí nemocní s ledvinovými kameny dostatečně napít, popřípadě i při každém nočním močení. Jen tímto způsobem je možné zajistit tvorbu málo koncentrované moči po celých 24 hodin, tedy i v noci a k ránu.
Hlavní zásadou je co nejpestřejší skladba tekutin, což znamená denně střídat minerálku, čaj, mléko, nízkostupňové pivo, ovocnou šťávu a podobně (pokud lékař některý nápoj nezakáže). Druhou zásadou je, aby polovina předpokládaného množství přijímaných tekutin byla čistá voda bez přísad.
Dietní režim se řídí složením močového kamene a výsledky odborných vyšetření. Proto tento režim vždy upřesňuje odborný lékař. Zde uvádíme jen všeobecné zásady. Základním doporučením je střídmá a pestrá strava. Podle skladby doporučujeme určité úpravy jídelníčku, které ve většině případů ani tolik neomezují, jako spíše odstraňují určité dietní zlozvyky.
Je zcela nevhodné pít alkalické nápoje (viz výše). Naopak je důležitý zvýšený příjem léčivých čajů, zejména při současné močové infekci.
Při výskytu kamenů smíšených, popř. neznámého složení, je třeba přijmout alespoň všeobecný režim ve smyslu omezení živočišných bílkovin na 120 gramů denně, omezit látky bohaté na puriny a na šťavelany (viz výše).
Zpomalení růstu, nebo úplné zastavení tvorby ledvinových kamenů, má údajně napomáhat lék Rowatinex, čaj z Čekanky obecné, nebo citronan draselný (Potassium citrate). Záleží ovšem na typu ledvinových kamenů. Rozhodnutí o užívání se doporučuje konzultovat s lékařem.
Jedná se volně prodejný lék. Prodává se v podobě kapek, nebo tobolek. Doporučovány jsou tobolky, kvůli nepříjemné chuťi kapek. Cena 50 ks tobolek je asi 181,00 Kč. Lék se má užívat asi po dobu jednoho měsíce.
Rowatinex je směs terpenů, která zvyšuje vylučování moče, zmírňuje křeče močových cest a umožňuje rozpad, rozpouštění a vyplavování ledvinových a močových kamenů. Je účinná při akutních i chronických zánětech močových cest a překrvením ledvin přispívá ke zvýšenému vylučování moči.
Rowatinex se používá k léčbě akutních i chronických onemocnění močových cest, při zánětech a infekcích močových cest, ke zmírnění zejména kolikovitých křečí. Je vhodný při ledvinových a močových kamenech a napomáhá k jejich rozpadu, rozpouštění a vyplavování.
Čekanka obecná je světle kvetoucí rostlina, rostoucí okolo cest. Z jejich usušených květů se připravuje čaj, který má rozpouštět ledvinové kameny. Čaj se připravuje přelitím tří kávových lžiček usušených květů 1/4 litrem vroucí vody. Poté se čaj nechá vyluhovat 10 minut. Údajně se má pít ráno po dobu asi jednoho měsíce.
Do HTML převedl Martin Vít. ()